Tоп 20 на най-разпространените имена в България през 2014

Най-често срещани имена в България към края на 2014 година


В края на 2014 г. личните имена на постоянно живеещите в страната лица са повече от 68 хил. вида. Разнообразието на имената при жените е по-голямо от това при мъжете. Близо 30 хил. са личните имена на мъжете, докато при жените те са над 38 хиляди, гласят актуализираните данни на Националният статистически институт.
171 хиляди мъже в страната носят името Георги. На второ място се нарежда Иван - 165 хиляди българи се казват така. Димитър е на трето място, като 127 хиляди наши сънародници празнуват на 26 октомври. 95 хиляди носят името Николай, следват Петър - 77 хиляди, Христо - 63 хиляди, както и Александър, Стефан, Йордан, Васил.
От всички мъже в страната 1 334 хил., или 37.9%, притежават 20-те най-разпространени лични имена. Най-често срещаните мъжки мюсюлмански имена са Мехмед - 16 хиляди, Ахмед - 14 хиляди, и Мустафа - 12 хиляди.


Най-често срещани имена при живородените през 2014 година
Разнообразието на имената при жените е много по-голямо. Малко над 717 хил. жени, или едва 19.3%, притежават 20-те най-разпространени женски имена в страната.
Най-често срещаното име сред жените е Мария - 120 хиляди. Следват Иванка - 64 хиляди, Елена - 55 хиляди, и Йорданка - 40 хиляди. Сред двадесетте най-разпространени имена при жените са традиционните български имена - Пенка, Марийка, Росица, Десислава, Петя, Гергана, Виолета, Маргарита, Надежда и други. При жените най-често срещаните мюсюлмански имена са Фатме - 17 хил., Айше - 15 хил., и Емине - 10 хиляди.


Брой именници по именни дни към края на 2014 година
И при новородените през 2014 г. се запазва тенденцията за по-голямото разнообразие на имената на момичетата (3 278 имена) отколкото на имената на момчетата (2 811 имена). За трета поредна година най-предпочитани имена за новородените момчета са Георги и Александър - съответно 1 249 и 1 222 деца. Сред 20-те най-разпространени преобладават традиционно български имена като Иван, Димитър, Никола, Калоян, Борис, Стефан и др., но липсват имена като Йордан, Васил, Тодор и Атанас, които са едни от най-разпространените при мъжете като цяло.

И през 2014 г. най-предпочитано за новородените момичета остава името Виктория - 931, следват Никол - 883, Мария - 862, и Александра - 592. В първите двадесет най-често срещани имена са и Габриела, Дария, Йоана, Рая, София, Симона и Елена.

Най-разпространените мюсюлмански имена при момчетата са Емир (202) и Мерт (133), а при момичетата - Елиф (136) и Мелек (98).
Най-много българи празнуват своя имен ден на Цветница - 385 хиляди жени и мъже, следват празнуващите на Ивановден - 356 хиляди и на Стефановден - 278 хиляди.

Деца да има, празници да има и повече именици през Новата 2015 година. ;)

Притча за Козирога


Всички му говорели ,че това е най-високата планина. Всички му говорели, че това е най-опасната гора в целия свят. Всички му говорели, че още никой не е бил – там на върха. Но една сутрин, той събрал всичко необходимо и се отправил на път. Пътят бил невероятно сложен. Не веднъж той трябвало да балансира между пропасти, между живота и смъртта. Тялото буквално започнало да не се подчинява или да реагира неохотно на заповедите на ума. Но той продължавал да се изкачва, стиснал зъби и шепа нечути думи. Последните метри се оказали пълен ад. И ето, че мозъкът се отказал да разбира, къде се намира и започнал да рисува странни, сюрреалистични картини. Тогава тялото събрало сили, непосилната задача вече не изглеждала такава и то продължило да се катери към върха. И успял. Достигнал върха изпълнен с непрогледна тъмнина и ревове на зверове. Той се отпуснал в кратък и неспокоен сън. Развиделило се, а утрините лъчи му поднесли ново впечатление- на разстояние няколко километра от покорения връх започвал нов път към друга планина, която била два пъти по-голяма и по-висока от завоюваната.

Ядеш ли масло с вода и палма? А ял ли си? Виж тук...


Тест показва: Маслото е пълно с вода и палма

Проучване на "Активни потребители" е изследвало 15 марки, предлагани на нашия пазар

Производители масово влагат в маслото немлечни мазнини, вода и технологични добавки в нарушение на законодателството и добрите производствени практики, показва изследване на Българската национална асоциация "Активни потребители", което обхваща 15 от най-популярните на пазара марки масло.
В обхвата му са попаднали следните търговски марки: полско масло “Mlekovita”, Fine Food, Deutsche Markenbutter (Rostar BG), Horeca, масло смес "Хранинвест", "Филипополис", Kitchen Butter, Fine Life, краве масло "Хранинвест", Alpenbutter "Meggle", "Домлян", LACRIMA, "Родопея", MILTEX и "Верея".
Продуктите са били тествани за наличие на немлечни мазнини, съдържание на вода, мазнини и сух безмаслен остатък (СБО). Тестът се е провел в две независими лаборатории по изискванията и методите за изпитване, посочени в Регламент 273/2008 на Европейската комисия и Codex standard for butter (278e).
От "Активни потребители" установяват три групи нарушения. Най-важното от тях е нерегламентираното влагане на заместители на млечната мазнина, което е установено при четири от изследваните проби. Заместителите най-често биват твърди растителни масла, например палмово масло, което от години се ползва в производството на сирене. Съществуват обаче подозрения и за използването на хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др., което е незаконна и вредна търговска практика. При някои проби процентът на немлечните мазнини достига шокиращите 75%. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 50%.
"Според българското законодателство, продуктите с добавени немлечни мазнини задължително се обозначават като "имитиращи", като на опаковката им се изписват вида и процента на заместителя. Някои производители на "имитиращи продукти" не отбелязват това на етикетите, което е нарушение на регулаторните изисквания и измама на потребителите. При определени обстоятелства, вложените немлечни мазнини могат да бъдат опасни за здравето на хората",коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на "Активни потребители".
При пет от пробите беше установено значително по-ниско съдържание на мазнини спрямо посочените на етикета. Съгласно изискванията на Регламент 273 на ЕС и Codex standard, макар и препоръчителни, в него трябва да има не повече от 16% вода и не по-малко от 82%  мазнини.
Друга лоша практика, която установи изследването, е наличието в кравето масло на повече вода от обявеното. При пет от пробите беше отчетено несъответствие между посоченото на етикета и реалното съдържание на вода в маслото, като при част от пробите то е значително. По-високото водно съдържание влошава качеството на продуктите, намалява срока им на трайност и повишава вероятността от развитие на патогенни микроорганизми. Освен това, водно съдържание над 25% означава, че е почти сигурно наличието на технологични добавки (влагозадържащи вещества) в продуктите, което е абсолютно недопустимо, казват от "Активни потребители".
При пет от марките водното съдържание изобщо не е посочено на етикета.

Източник: Клуб Z

Когато образованието и отбраната са на кантар! За кое бихте дали повече?

"Издръжката" на държавата през 2015 г., ще струва 4579 лв. на всеки гражданин. Също така държавата ще натрупа дълг за всеки свой гражданин в размер на 3418 лв.
Най-малка е вноската за държавния резерв - 6 лв. на човек. Следва науката - 26 лв., малко повече цели 77лв. ще отделим за култура и спорт! За лихви по стари кредити се бъркаме със 122лв., вноската на всеки българин за членството ни в ЕС пък ще е 137 лв. - представяте ли си, цели 137лв.!!! Това го пиша по повод на онези, които постоянно повтарят колко много плащаме на ЕС... 224 лв. ще ни струва издръжката на администрацията, много спорно е дали са заслужени тези пари и дали не е време вече да се търси по-голяма ефективност за тях! 386 лв. за околната среда и благоустройството, и следва най-интересната част според мен -  отбраната и сигурността ще ни струва 410 лв., а образованието - 425 лв.!!! И тук можем да се замислим, дали искаме да сме по-образовани, ако не ние, то поне децата ни и дали имаме огромната нужда да правим колосалните разходи за отбрана точно сега, или можем да си позволим да ги отложим за следващи по-добри години...
За здраве ще отидат 542 лв. на човек за година., за транспорт, съобщения и селско стопанство - 649 лв. Най-много отново ще плащаме за пенсии, социалните плащания и обезщетения - 1577 лв. на човек.
Когато погледнем сметката, никога не ни е добре, но е важно да се замислим за какво /си/ харчим парите, нали? И дали не ни "прекарват" със сметката отново, но все пак ни е нужна и елементарна финансова култура и 10 минути размисли. Това е за 2015г., спомнете си за сметката и като дойде време за 2016г. и ги сравнете, сигурен съм, че ще откриете разликите, а иначе #продължаваменапред :)




Снимката: ime.bg