ПРОЕКТ НА ИЗИСКВАНИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО ФОНД „СОЛИДАРНОСТ“

Във връзка с бедствията от периода 19-23 юни 2014 г. е публикуван проект на Изисквания за кандидатстване по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез отпуснатите от Европейската комисия средства от фонд „Солидарност", по Заявление, регистрирано под номер 2014BGSPO001.
Всички заинтересовани страни имат възможност да изпратят коментари по съдържанието на документа в срок до 27 февруари 2015 г. (петък), на адрес  oprd@mrrb.government.bg, както и на estoyanova@mrrb.government.bg. Коментари получени след тази дата няма да бъдат разглеждани.
Документът може да изтеглите от тук

Колко опасни Е-та изядохте днес? А колко дадохте на детето си???

Храните, с които се храним са пълни с добавки. 
Знаем, че се съдържат в храната ни, но не знаем до каква степен могат да повлияят на здравето ни. Няма значение какво ще си купим –месо, пакетирани или полуготови храни, колбаси и др., в по-голямата част от храните се съдържат консерванти, които повечето потребители прочитат просто като "Е".Но тези "Е"-та крият сериозни рискове за нашето здраве, затова е добре, когато пазаруваме да обръщаме сериозно внимание на етикетите и да сме подготвени какво всъщност сме на път да си купим.Някои от добавките са забранени в различни държави, но у нас все още не са.Четете внимателно етикетите и избягвайте онези, които са обявени за опасни и за които е известно, че предизвикват нежелани реакции.Добавките с номера Е 103, Е 105, Е 111, Е 121, Е 123, Е 125, Е 126, Е 130, Е 152 – това са оцветители, които не бива да се използват! Освен оцветителите, забранен е още и консервантът Е 211 – той се добавя в нискокачествени храни, предизвиква уртикария. Забранен е и един подсладител – Е 952, той не се добавя в страни като САЩ и Великобритания. Може да доведе до мигрена и дори до ракови заболявания. Препоръчително е да избягвате и Е 173, Е 122.За опасни се смятат номерата Е 102, Е 110, Е 124, Е 127, Е 129, Е 155, Е 180, Е 220, Е 201, Е 222 до Е 224, Е 228, Е 233, Е 242, от Е 400 до Е 405, от Е 501 до Е 503, Е 620, Е 636 и Е 637.За деца е вреден консервантът Е 270 – той се добавя в сладкиши и безалкохолни, организмите на малките деца го обработват трудно и не е желателно да им се дават храни, които го съдържат.Ако се грижите за здравето си, и не Ви е безразлично какво точно купувате от магазините, 
предоставям Ви Списък на оцветители, консерванти в храните "Е"-таТУК  Отделете малко време и се запознайте с опастностите,  които всеки ден ни дебнат по рафтовете на магазините. Утре можете да предпазите както себе си, така и децата си!

Васил Иванов Кунчев, Дяконът, Игнатий, Джингиби или просто Левски

142 години от обесването на Васил Левски - Васил Иванов Кунчев, Дяконът, Игнатий, Джингиби или просто Левски – едно от многото имена, с които е известен Апостолът на свободата. Левски е основна фигура в българското освободително движение. Организира Вътрешната революционна организация (ВРО) и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Един от най-дейните българи в борбата за освобождение на България от турско робство. 
Апостолът на свободата е обесен на 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19. Разминаването в датите се дължи на техническа грешка, която продължава да се разпространява, тъй като тя не е коригирана в учебниците по история. През 1916 г., когато България преминава от Юлианския към Григорианския календар или от стар към нов стил, се приема поправка от 13 дни . За събитията, случили се преди 1 март 1900 г., необходимата поправка обаче е 12 дни. Въпреки това, за някои събития, станали през 19 век, погрешно се добавят 13 дни. Така например рождената дата на Апостола (6 юли ) се отбелязва правилно – 18 юли по нов стил. Избухването на Априлското въстание на 20 април по стар стил, днес също правилно се празнува на 2 май (поправката е 12 дни ). Що се касае до датата на обесването на Васил Левски – 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари по нов стил, а не на 19 февруари.
Присъдата на Васил Левски е изпълнена в околностите на тогавашна София, а мястото на обесването е било в района на площада, където днес се издига негов паметник.
„Обесването на Васил Левски“ е последната стихотворна творба на Христо Ботев, която е публикувана  под лика на Васил Левски в “Календар за 1876”  Ключови мотиви са страданието и  плачът, чрез тях е представена безмерната загуба за България. Стихотворението създава поетическия образ на националния герой- човека, отдал живота си за свободата на родината. Основните символи в текста са майката (изобразява скръбта на цялата родина), бесилото(асоциация с Христовия кръст ) и гарванът(предшественик на смъртта). Съвкупността от тези образи е необходима за да представи физическата смърт в един много по-мащабен смисъл, като изкупление за робското страдание на народа, но и за греховете му, страха и предателството, съпътстващи порива за свобода. Това е едно от най-тъжните стихотворения, които българската литература познава.

Обесването на Васил Левски
О, майко моя, родино мила,
защо тъй жално, тъй милно плачеш?
Гарване, и ти, птицо проклета,
на чий гроб там тъй грозно грачеш ?

Ох, зная, зная, ти плачеш, майко,
затуй, че ти си черна робиня,
затуй, че твоят свещен глас, майко,
е глас без помощ, глас във пустиня.

Плачи! Там близо край град София
стърчи, аз видях, черно бесило,
и твой един син, Българийо,
виси на него със страшна сила.

Гарванът грачи грозно, зловещо,
псета и вълци вият в полята,
старци се молят богу горещо,
жените плачат, пищят децата.

Зимата пее свойта зла песен,
вихрове гонят тръни в полето,
и студ, и мраз, и плач без надежда
навяват на теб скръб на сърцето.

Прояви по повод 142 години от гибелта на 
Апостола на българската свобода Васил Левски
19 февруари 2015 г.
10.00 часа
ПОКЛОНЕНИЕ
Барелеф на Васил Левски на ъгъла на бул. „Васил Левски“ и бул. „Осми Приморски полк“.
11.00 часа
ОБЩОГРАДСКО ПОКЛОНЕНИЕ С ВОЕНЕН РИТУАЛ И ЗАУПОКОЙНА МОЛИТВА 
Паметник на Васил Левски в Морската градина, гр.Варна





Индикативните бюджети по мярка 4.1 и Млад фермер са вече факт

Стартът по мярка Мярка 4.1 ще е с индикативен бюджет в размер на 150 млн. лева в края на месец март, началото на месец април - с един достатъчно дълъг прозорец, за да може всеки един земеделец да бъде готов със своите проекто предложения.
Мярка 6.1 Стартова помощ за млади фермери се предвижда да стартира в края на месец май или началото на месец юни с индикативен бюджет 35 млн. лв.

Започваме с проектите от месец Март ;)
Имейлът e същият:  mr.malev@gmail.com

#продължаваменапред

Първите кандидати за саниране в район "Одесос" вече подадоха документи!


Първите кандидати по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в район „Одесос” подадоха днес документи за регистрация на сдружението. То се нарича „11 април- гр. Варна, район „Одесос” и е на живущите във входовете „А” и „Б” на бл. 68 на бул. „Вл. Варненчик 110 . Управител на сдружението e г-жа Марийка Стоянова . От общо 72 апартамента в сдружението са се включили 71, което представлява 99, 16 % от притежаваните идеални части. 
Живущите обясниха, че са провели събранието на етажната собственост на 27 януари и само за дни са се организирали с документите. След като получат утре от района удостоверението за регистрация на сдружението, то ще бъде вписано в Агенцията по вписвания и ще получи Булстат. След това ще се пристъпи към втория етап по изпълнение на програмата. Цялата сграда има изготвен технически паспорт от 2014 г. 

Отново район "Одесос" е с една крачка напред ;) Сигурен съм, че и живущите от другите райони на град Варна ще се възползват от програмата, която ще им осигури 100% безплатно саниране.

#продължаваменапред ;)

Млад фермер - обновен вариант, ЕООД отпада като бенефициент в ПРСР 2014-2020!!!



В обновената ПРСР 2014-2020, отпада опцията ЕООД да кандидатства по мярка 6.1 Млад фермер. 
Под понятието „създаване на ръководител на земеделско стопанство“ се има предвид, лице, което е на не повече от 40 години, към момента на подаване на заявлението, което притежава съответните професионални умения и компетентности и покрива условията за допустимост и определение за създаване на стопанство. В случай, че младия земеделски производител не се е установил като единствен ръководител на стопанството, той може да получи финансова помощ, при положение, че отговаря на определението за млад земеделски производител и упражнява ефективен и дългосрочен контрол по отношение на решенията, свързани с управлението, ползите и финансовите рискове в стопанството.

Бенефициенти са земеделски производители – физически лица или еднолични търговци, които отговарят на следните критерии за допустимост:

- да са регистрирани като земеделски производители по Закона за подпомагане на земеделските производители;
- икономическият размер на стопанството да е в границите между 8000 и 16000 СПО.

СПО е стандартен производствен обем и означава стойността на продукцията, която отговаря на средната стойност за даден район за всеки един земеделски продукт). Всяка земя, която се взима предвид при определяне на първоначалните минимални СПО да е с представен документ за собственост и/или договор за аренда/наем с минимален срок от 5 години;

- да са на възраст от 18 до 40 години (без да са ги навършили) към датата на подаване на молбата за подпомагане;

- да имат съответните професионални умения и познания, които да бъдат доказани: завършено средно образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или средно икономическо образование със земеделска насоченост; и/или завършено висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или висше икономическо образование със земеделска насоченост; и/или удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за професионална квалификация в областта на селското стопанство;
- тяхното стопанство да отговаря на определението за създаване на стопанство;

-са предложили бизнес план за развитие на дейностите в стопанството.
Подпомагането се предоставя само при представен бизнес план. Плащането на последната вноска се извършва само при коректно изпълнение на бизнес плана.
Условия за допустимост - определение за създаване на стопанство:

За начална дата на създаване на стопанство се има предвид една от следните дати, която е настъпила първа:

-датата на регистрация за първи път като земеделски производители по Закона за подпомагане на земеделските производители;
-датата на подаване на заявление за единно плащане на площ и/или за плащане за необлагодетелстван район;
-датата на започване на отглеждане на животни в собствен/нает животновъден обект и/или стопанисване на земя с цел производството на земеделска и животинска продукция;
-датата на започване на осигуряване като земеделски производители, с изключение на случаите, в които земеделският производител е осигурен на друго основание върху максималния за страната осигурителен доход.За да се счита за допустим за създаване на стопанство за първи път младият земеделски производител не трябва да е преминал нито едно от описаните по-горе изисквания с повече от 18 месеца. Крайната  дата на създаване на стопанство е краят на втората година от датата, на която е стартирало създаването на стопанството.

Финансиране
Общият размер на помощта не може да надвишава 25 хил. евро.

Първо плащане – изплащат се до 12 500 евро след одобрение на заявлението за подпомагане;

Второ плащане – изплаща се до 12 500 евро само при коректно изпълнение на всички заложени в бизнес плана дейности, инвестиции и цели.

Бизнес планът трябва да покрива период от максимум 5 години като изпълнението трябва да започне в рамките на 9 месеца считано от датата на решението за отпускане на помощта.
Младият фермер е не допустим за второ плащане, ако:

-не е покрил изискванията за професионални умения и познания в рамките на 36 месеца от момента на вземане на решение за отпускане на помощта;

-не е изпълнил всички заложени в бизнес плана дейности, инвестиции и цели към периода на проверка.В случай на възникване на форсмажорни обстоятелства водещи до неизпълнение на договорни задължения, ползвателят не възстановява получената на първо плащане финансова помощ, но е недопустим за второ.

Оценяване на проекти
Приоритет се дава на проекти, които се изпълняват от бенефициенти, които имат завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост; 
Проекти, които се изпълняват в сектор „Животновъдство”

Проекти, които се изпълняват в сектор „Плодове и зеленчуци”
Проекти на млади фермери, чиито стопанства са в процес на преход към биологично производство или са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91.
Проекти на млади фермери, които създават заетост и нови работни места. 

В процесът на оценка проектите на млади земеделски производители, които не са събрали минималният брой точки няма да бъдат одобрени за подпомагане.

Въпроси на email: mr.malev@gmail.com
#продължаваменапред  ;)